شهابی در شب

http://image.parsijoo.ir/

مرحوم «سید محمد بن علی اکبر» مشهور به «سلطان الواعظین شیرازی» فرزند اشرف الواعظين حاج علي اکبر در سال 1314 قمری در تهران متولد شد و مقدمات را در تهران فرا گرفت. سپس در 12 سالگي به همراه پدرش به عراق رفت و مدت دو سال در کربلا، سطوح متوسطه را خواند. آنگاه در خدمت پدر به کرمانشاه عزيمت نموده و به تبليغ شريعت پرداخت. 

مرحوم سلطان الواعظین، در ربیع الاول سال 1345 قمری درحالی که سی و یک سال داشت، به شهرهای مهم هند و پاکستان رفته و جلسات مناظره متعددی با علمای هندو و سایر مذاهب اسلامی برگزار می کند. 

در شعبان همان سال برای اجرای تنها برنامه سخنرانی عمومی خود به زبان فارسی در هند، «سیالکوت» و از آنجا به «پیشاور» پاکستان که در مرز افغانستان واقع شده می رود.

روزی دو نفر از روحانیان اهل سنت به نام های «حافظ محمد رشید» و «شیخ عبدالسلام» که اهل کابل بودند، به ملاقات ایشان آمده و تا ده شب مشغول مناظره می شوند. این جلسات که در منزل شخصی به نام «میرزا یعقوب علی» برگزار می شد و تا شش ساعت و گاه تا طلوع فجر ادامه می یافت، با حضور چهار نفر خبرنگار و حدود دویست مستمع شیعه و سنی اهمیتی یافته و گزارش آن هر روز صبح در جراید منتشر می گردید.

بعدها خود سلطان الواعظین از روی گزارشات چاپ شده در جراید، این مناظرات را در کتابی به نام «شب های پیشاور» مرتب و چاپ کرد.

http://shahid-ojan.ir/files/shahidQQQQojan/image/P_Gif/

 

آشنائی بیشتر با سلطان الواعظین